Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy można bezpiecznie nurkować, jakich zasad należy przestrzegać

Obecnie praktycznie każdy, komu pozwoli na to zdrowie, może odkrywać świat pod wodą. Wystarczy sobie zrobić niezbędne uprawnienia, żeby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy podziwiać ryby na rafie koralowej. Lecz nurkowanie nie byłoby możliwe gdyby nie sprzęt do tego, tak więc warto zaznajomić się z tym, co scuba potrzebuje. Takiego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a całość przed zejściem do wody ważyć może nawet kilkadziesiąt kilogramów. Sprężone powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie znajduje się w stalowej lub aluminiowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

W zależności od osiąganej głębokości wystarczy ono nawet na kilkadziesiąt minut przebywania pod wodą. Jednak oddychanie bezpośrednio z posiadanej butli nie jest możliwe, dlatego podpina się do niej oddechowy automat. Posiada on kształt charakterystycznej puszki z ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. W praktyce takie automaty są dwa w zestawie, drugi jest rezerwowym na wypadek, gdyby sprzęt partnera zawiódł. Butlę wraz z automatem przypina się do jacketu albo skrzydła, te elementy mają też w sobie wypornościowe worki, dzięki którym można regulować pływalność pod wodą.

W związku z tym że scubowanie przeważnie odbywa się w w wodach o niższej temperaturze, to konieczne będzie zagwarantowanie odpowiedniej termicznej izolacji. Służą do tego różne odmiany skafandrów nurkowych, umożliwiających przebywanie pod powierzchnią przez długi okres czasu. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są kombinezony suche, a w cieplejszych wodach użyć też można różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek będzie to, że wlewa się do nich woda, co dla wielu osób jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich koszt jest kilka razy mniejszy niż tak zwanego suchara, dlatego też to one właśnie najczęściej są dostępne do wypożyczania. Jeżeli ktoś planuje na dłużej się związać z nurkowaniem, to powinien się zastanowić nad kupnem swojego sprzętu. Zwłaszcza dotyczy to skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których dużą rolę odgrywają też względy higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz