Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka jest najważniejsza rola energetycznych świadectw

Wizja zmian klimatycznych i kurczące się zasoby surowców energetycznych wymuszają zmiany w każdym sektorze życia. Najbardziej istotne są plany związane z dziedzinami, jakie pochłaniają największą ilość energii. Takim sektorem jest na pewno budownictwo i związane z nim użytkowanie mieszkań i domów. To, z jakich materiałów jest zbudowany jakiś obiekt, ma duży wpływ na zużywaną energię potrzebną do jego chłodzenia albo ogrzewania, a także do wentylowania i oświetlenia pomieszczeń.

Jest także oczywiste, że większe wnętrza znacznie więcej jej potrzebują. Jeżeli dodać do tego oszczędności na izolacji i materiałach, bardzo łatwo wpaść w pułapkę niezbyt ekologicznej budowy. W następnych latach mieszkańcy płacą wtedy rachunki znacznie większe niż płaciliby, gdyby zadbano o parametry budynku.

O ogólnym zapotrzebowaniu na energię niezbędną do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu będzie mówić jego energetyczna klasa. Parametr ten znajduje się w energetycznym certyfikacie. Certyfikat to dokument obowiązkowy dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania po 2009 roku. W 2023 roku ten zakres rozszerzono o wszystkie starsze budynki przeznaczone do sprzedaży albo wynajmu. Tym samym wielu zarządców musi zadbać o to, aby takie certyfikaty uzyskać. Kupujący albo najemca mają je dostać podczas podpisywania umowy. Co istotne, jest to obowiązkowe, więc nie można odmówić przekazania takiego dokumentu. Za jego brak grozi surowa kata.

Tymczasem po wpisaniu w internecie hasła Świadectwo energetyczne Wrocław można zobaczyć, że koszt zrobienia certyfikatu to zaledwie kilkaset złotych. Osoby wpisane na listę certyfikowanych audytorów przekażą, jakie dokumenty związane z budynkiem trzeba przygotować. Proces tworzenia świadectwa będzie trwał maksymalnie parę dni. Za to certyfikat ważny będzie aż 10 lat. A zatem, nawet jeśli obecnie takie świadectwo nie jest konieczne, warto zadbać o jego uzyskanie. Przecież w ciągu kolejnych dziesięciu lat sytuacja może ulec zmianie i zapadnie decyzja o sprzedaży nieruchomości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz