Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Metoda twardego lutowania – na czym polega

Jedną z najpopularniejszych metod używanych do łączenia metali jest właśnie lutowanie. Zapewne niejednej osobie będzie się ono kojarzyło ze spawaniem, lecz są to dwie zupełnie różne rzeczy. W przypadku lutowania poszczególne elementy są łączone za pomocą spoiwa, jakie rozlewa się w całości szczeliny. Zaś przy spawaniu tworzona jest bardzo wysoka temperatura, topiąca krawędzie elementów, i łączy je w ten sposób ze sobą. Dlatego też powszechnie się uważa lutowanie za dużo bardziej bezpieczne, także jeżeli chodzi o kwestię ochrony osób je wykonujących. Najpopularniejsza obecnie jest technika miękkiego lutowania, która jest chociażby wykorzystywana w najróżniejszym sprzęcie elektronicznym.

Praktycznie cała współczesna elektronika produkowana jest właśnie w taki sposób, na specjalnie zaprojektowanych płytkach są bowiem przylutowywane rozmaite elementy. W formie lutów używa się cyny z domieszką miedzi lub ołowiu, i stopy takie po stwardnieniu bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny. Cechą charakterystyczną lutowania miękkiego jest temperatura pracy, która wynosi sporo mniej niż czterysta stopni celsjusza. Kolejna metoda lutowania, czyli lutowanie twarde, potrzebować będzie sporo wyższych temperatur, przeważnie więcej niż 450 stopni.

Z tego też powodu wykorzystuje się do niego zupełnie inny sprzęt, taki jak na przykład palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, lub lampy lutownicze i lutownice indukcyjne. Odmienne są również rodzaje lutów, najczęściej to będą miedziane, fosforowe i srebrne. Lutowanie twarde bardzo dobrze się sprawdza przy rozmaitych materiałach. Przy jego pomocy można łączyć stal, miedź i jej stopy, takie jak mosiądz czy brąz, lecz również różne szlachetne metale. Spoiwa są naprawdę wytrzymałe i mocne, także na wysokie temperatury, z tego też powodu można w ten sposób wykonywać różnego rodzaju instalacje przemysłowe. Z uwagi na możliwość tworzenia się szkodliwych gazów ważne jest, żeby prace odbywały się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Nie będą one jednak wymagać tak dużych umiejętności, jak przy spawaniu.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz