W jakich przemysłowych zastosowaniach używane są gumowe wyroby

Guma w formie materiału znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Większości z nas kojarzyć się ona będzie w pierwszej kolejności z uszczelkami i oponami, lecz w praktyce obszarów, w jakich spotkać można wyroby gumowe jest znacznie więcej. Poduszki, tuleje, pasy, płyty, tarcze czy odboje to zaledwie niektóre elementy, jakie są konieczne w wielu rozmaitych zastosowaniach. Sama guma charakteryzuje się tym, że jest elastyczna. Przez to świetnie nadaje się do różnego rodzaju uszczelnień, ale również i jako pochłaniające energię elementy.

W zależności od wykorzystania guma będzie mniej lub bardziej twarda, różnić się też będzie resztą parametrów. Na przykład odboje gumowe wymagają tego, żeby użyty materiał miał dużą elastyczność i nie odkształcał się trwale, ponieważ powinien pochłonąć dużo energii, a potem wrócić do początkowego kształtu. Odbojnice gumowe przeważnie się stosuje na ścianach, rampach czy nabrzeżach portowych, lecz są one powszechnie wykorzystywane do ochrony drzwi w domach. Zupełnie odmienne parametry powinny posiadać pasy gumowe. W nich znacznie bardziej od elastyczności liczyć się będą wytrzymałość i trwałość, tak więc stosowana to ich produkcji guma posiadać będzie zupełnie inną charakterystykę.

W przypadku pasów bardzo często używa się wzmocnienie tkaninami, aby poprawić ich odporność. Szczególnie że elementy te często są używane jako transportowe taśmy czy elementy do utwardzania terenu, przez co muszą one być naprawdę solidnie zrobione. Jeszcze inaczej są wykorzystywane płyty gumowe. Te używa się najczęściej jako fragmenty większych konstrukcji, w których są między innymi rozdzielającymi przekładami.

Z uwagi na ciężkie warunki codziennej pracy, często w niskich temperaturach, guma powinna być odporna na działanie mrozu oraz bardzo wytrzymała. Wytwórcy gumowych produktów, takich jak na przykład tarcze gumowe, najczęściej dają możliwość szerokiego kształtowania wszystkich parametrów, zarówno jeśli będzie chodzić o wymiary jak i właściwości, dzięki czemu można je dostosować do konkretnej potrzeby.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like